RAZLIKA MED VIRUSI IN BAKTERIJAMI

V zimskem času nas pogosto ulovi prehlad ali celo obležimo z visoko vročino.
Te bolezni navadno povzročajo virusi ali bakterije. Simptomi so pri obeh, tako pri virusnih in bakterijskih obolenjih pogosto podobni (vročina, utrujenost, bolečine v mišicah, kašelj ...). Tudi širijo se na podoben način: preko kašljanja in kihanja, z dotikom rok, s prijemanjem hrane z umazanimi rokami, skozi telesno tekočino (kri, slina…).


Obstajajo pa med virusno in bakterijsko okužbo pomembne razlike.

Virusi so zelo majhni, približno 10x manjši od bakterij. Vidimo jih le z elektronskim mikroskopom. Za razmnoževanje potrebujejo druge žive celice, ki jih okužijo, saj sami nimajo celičnih organizmov, ki so potrebni, da bi se lahko samostojno razmnoževali.

Nasprotno so bakterije sposobne samostojnega razmnoževanja. Nahajajo se tako znotraj človekovega telesa kot izven njega. Večina izmed njih je popolnoma neškodljivih, nekatere so celo koristne (npr.: mlečnokislinske bakterije uravnavajo naravno ravnovesje v naših prebavilih in pomagajo krepiti imunski sistem). Nekatere druge bakterije pa povzročajo bolezni. Najpogostejši sta angina in pljučnica. Ko bolezen povzroči bakterija, nam zdravnik predpiše antibiotike.

Antibiotiki pa ne učinkujejo, ko bolezen povzročajo virusi. Zato je v času zdravljenja pomembno, da imamo okrepljen imunski sistem, ki celicam pomaga v boju proti virusom. Pomembno je tudi, da pijemo veliko tekočine in počivamo doma. Tako poskrbimo, da ne okužimo še drugih, in da ima telo čas in vse možnosti, da si opomore.

Najpogostejše virusne okužbe so: prehlad, gripa in virusna pljučnica. Znanstveniki so za nekatere virusne bolezni že odkrili cepiva, ki našemu telesu omogočajo, da se lažje brani proti virusom, ki jo povzroča. Cepivo je sestavljeno iz oslabljenih ali uničenih virusov, ki so jim znanstveniki odstranili ali onemogočili delovanje tistih genov, ki povzročajo bolezen. Cepiva tako ne morejo povzročiti bolezni, ampak le spodbudijo imunski sistem, da izdela zaščitna protitelesa proti živim virusom, ko ti vstopijo v telo.

Ker se virusi ves čas razmnoževanja spreminjajo in nastajajo novi, smo trenutno v času pandemije koronavirusne bolezni oz. bolezni COVID-19, ki jo povzroča nov virus, ki so ga znanstveniki poimenovali SARS-CoV-2. Zanj trenutno še nimamo cepiva. Prav zato je zelo pomembno, da se izogibamo stikom z drugimi in preprečimo širjenje bolezni in hkrati krepimo imunski sistem.

Viri:
https://sl.wikipedia.org/wiki/Cepivo
https://www.ezdravje.com/novice/prehlad-in-gripa/kdaj-vas-napadejo-virusi-in-kdaj-bakterije/4019/

Vabimo vas, da si ogledate risanko o dihanju, ki razloži, kako se telo bori proti virusom in bakterijam. Najdete jo na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=MT5LP_7nQlA